Kuoppanummen koulukeskuksen rehtori Markku Tolvanen nimitettiin sunnuntaina Vihdin Nummelassa perinteisen Viljonpäivän konsertin yhteydessä Nummela-neuvokseksi.  

Markku Tolvanen on syntynyt Nurmeksessa vuonna 1963. Valmistuttuaan filosofian maisteriksi Joensuun Yliopistosta Markku muutti yhdessä opettajavaimonsa kanssa Vihtiin. ”Kun tulet Vihtiin, joudut pihtiin”, vakuutti Markulle tuttava, joka ajelutti nuorta opettajapariskuntaa pitkin pitäjää. Markku ja hänen vaimonsa ihastuivat ennen kaikkea Vihdin vireyteen ja elämisen maisemiin.

Valmistuneelle opettajalle ensimmäinen työpaikka vuonna 1990 oli Vihdin Yhteiskoulun historian maikkana. Markku toimi Vihdin Lukion rehtorina vuodet 1991-2003. Vuonna 2003 Markku siirtyi Kuoppanummen koulun rehtoriksi huolehtien uuden koulukeskuksen synnyttämisestä. Varsinainen koulutyö Kuoppiksessa alkoi vuonna 2004. Tällä hetkellä Kuoppanummen koulukeskus on yksi Vihdin suurimmista työyhteisöistä. Siellä työskentelee 630 koululaista ja 150 työntekijää. Rehtorin arkinen tehtävä Markun mielestä on onnistumisten organisointi siten, että opiskelijoille mahdollistuu oppiminen ja opettajille opettaminen. Markun onnistumista työssään kuvaa se, että hänet valittiin Vihdin Kunnan parhaaksi esimieheksi vuonna 2012.

Markku Tolvasen harrastustoiminnassa urheilu ja kotiseututyö ovat lähellä sydäntä. Urheilu ja liikunta ovat olleet osa Markkua koko elämän ajan. Aktiivisen jääkiekkoilijan tie vei hallille myös Nummelassa. Junnujen valmentaminen on muuttunut urheilun ja liikunnan aktiiviseksi taustavaikuttajaksi. Myös kolmen jääkiekkoa aktiivisesti harrastavan sparraaminen ja tukeminen ottavat osansa. 

Vihti Seuran toimintaan Markku Tolvasen vei halu tuntea oma kotiseutunsa ja mahdollisuus myös vaikuttaa sen kehitykseen. Seuran puheenjohtajana Markku on toiminut vuodesta 2003. Markku on mukana myös Lions Vihti Hiidenvedessä.

Nummelan Kilta ry:llä onkin suuri kunnia tänä vuonna ojentaa Nummela-neuvoksen baretti määrätietoiselle nummelalaiselle, jonka tekemisen ja toiminnan jälki tuntuu Nummelan ja koko Vihdin arjessa.

Nummela-neuvoksen arvonimi ja neuvoksen punainen baretti on vuodesta 1991 alkaen muotoutunut arvostetuksi kunnianosoitukseksi henkilöille, jotka omalla pyyteettömällä työllään ja esimerkillään ovat olleet kehittämässä Nummelan ja koko Vihdin yhteiskunnallista, taloudellista sekä sivistyksellistä hyvinvointia ja viihtyisyyttä.

Kuva: Meyla Pääskyraita


Nummela Neuvokset 1991-2013

1991  Viljo Kuula  
1992   Tauno Terkomaa  
1993   Erkki Lampi  
1994   Eero Sellgren 
1995   Simo Hirvelä
1996  Tenho Öblom
1997   Reino Talonen  
1998   Aku Kuula  
1999   Raimo Havukorpi
2000   Harry Aaltonen    
2001   Kimmo Joki
2002   Lauri Vatjus

2003  Harry Åkerman
2004  Mauri Lindholm
2005  Ilkka Laakso
2006  Valle Jokisuu  
2007  Jorma Kirveskallio
2008  Anja Korpela-Ahola
2009  Helena Laustio
2010           
-
2011  Paavo Säiläkivi
2012  Antero Ekström
2013  Markku Tolvanen